Facebook
Historia
      NASZE SERWISY:     | CALL OF DUTY |  | COMPANY OF HEROES |  | HISTORIA II WOJNY |  | PORTAL |

g WSTĘP g FORUM g REDAKCJA g KONTAKT g REKLAMA

g OPERACJA COMPASS g ATAK NA PEARL HARBOR g BITWA O STALINGRAD g OPERACJA MERKUR g MONTE CASSINO g NIJMEGEN g POINTE DU HOC g WZGÓRZE 400 g POWSTANIE WARSZAWSKIE g DYWIZJON 303


g POLSKA g ZSRR g USA g NIEMCY g WŁOCHY g WIELKA BRYTANIA g INNE


g CIEKAWOSTKI g KALENDARIUM g KSIĄŻKI g HOLOCAUST g CYTATY g ZBRODNIE WOJENNE g BILANS STRAT g NASTĘPSTWA II WŚ


g 56 PUŁK PIECHOTY S6M g 56 PUŁK PIECHOTY P20MZbrodnie Wojenne

W czasie II Wojny Światowej śmierć poniosło blisko 56 milionów osób. W tym 80 procent zginęło w Europie. II Wojna Światowa wyróżniała się szczególnym okrucieństwem i zbrodniami ludobójstwa na niewyobrażalną w obecnych czasach skalę. Nie przestrzegano konwencji Genewskich, zabijano jeńców, eksterminowano i represjonowano miliony osób. Zarówno Związek Radziecki jak i Nazistowskie Niemcy miały podobne metody i w równorzędnym stopniu się do tego przyczyniły. Jednak Rosja walczyła przeciwko Hitlerowi i wiele zbrodni głównie na Polakach zostało przemilczanych. W ramach zbrodni ludobójstwa nie mniej niż 5,1 miliona Żydów w tym 2,1 miliona Żydów Polskich i 1 miliona Rosyjskich poniosło śmierć. Ponadto w czasie wojny zamordowano blisko 70 procent, czyli blisko 500 tys. Romów. Decyzja o masowym ludobójstwie zapadła w Wannesee w 1942 roku, lecz polityka terroru bezwzględnie działająca na okupowanych terenach już od 1939 roku przyczyniła się do śmierci setek tysięcy cywilów głównie na terenach II Rzeczypospolitej. W całej okupowanej europie nie widziano takiego okrucieństwa jak w Polsce i Jugosławii. Tereny zajęte przez III Rzeszę szybko pokryły obozy koncentracyjne i obozy zagłady, gdzie w sposób przemysłowy zabijano ludzi.

Zbrodni ludobójstwa hitlerowcy dokonywali nie tylko w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych. Realizując plany eksterminacyjne odnoszące się do Żydów, Romów i Słowian , ludność likwidowano w masowych egzekucjach. Dla przykładu w podwarszawskich Palmirach i Wawrze (już od października 1939), Babim Jarze pod Kijowem w okolicach Mińska. Wiele miejscowości zostało spacyfikowanych przez Hitlerowców. Do historii przeszła pacyfikacja niewielkiego miasteczka Lidice w Czechach gdzie rozstrzelano wszystkich mężczyzn powyżej 15 roku życia w sumie 1350 osób, kobiety i dzieci zostały wywiezione do obozów, a miasteczko zrównano z ziemią.

W czasie Kampanii Wrześniowej Hitlerowcy dopuścili się także wielu zbrodni przeciwko Armii Polskiej. W masowych egzekucjach za stawianie czynnego oporu czy też z chęci zemsty za przegrane bitwy, Niemcy zabili kilkanaście tysięcy jeńców wojennych. W Bydgoszczy, Borach Tucholskich, czy w Zambrowie (utopiono w Wiśle ok. 300 osób z czego 150 miało na sobie mundury), gdzie rozstrzelano wielu żołnierzy polskich. Przypadki te można mnożyć i mnożyć. Dla przykładu przytoczę relacje mordu w Złotczewie:

"W dniu 3 września 1939 r. do Złoczewa przyjechał oddział niemiecki; żołnierze jechali na rowerach i motocyklach. Do dworku Tyszkiewiczów zajechał sztab niemiecki i tam się zatrzymał. W tym dniu był spokój. W nocy z 3 na 4 września 1939 r. Niemcy przystąpili do podpalania budynków i rozstrzeliwań. Tej nocy nie spałam, gdyż miałam iść do sąsiedniego domu, żeby zabrać rzeczy, które tam pozostawiliśmy. Na terenie tej posesji było około 100 uciekinierów z sąsiednich miejscowości: Lututowa, Wielunia i innych. Kiedy rozpoczęła się strzelanina, ja i jeszcze jedna kobieta wyskoczyłyśmy przez okno do ogródka i ukryłyśmy się w krzakach porzeczek. Widziałam wtedy z tego miejsca, jak j żołnierze niemieccy strzelali do tych uciekinierów. Większość z tych uciekinierów została U zabita lub ranna. [...] Przypominam sobie, że wśród rannych była kilkunastoletnia dziewczynka postrzelona z tyłu, tak że wyszły jej wnętrzności z brzucha. Przypominam sobie również, że po trupie zastrzelonej kobiety chodziło małe dziecko; mogło mieć około 1,5 roku. Kiedy wzięłam to dziecko na rękę, jeden z żołnierzy niemieckich roztrzaskał temu dziecku głowę kolbą karabinu. Przypominam sobie jeszcze jeden fakt, którego nie zapomnę do śmierci. Otóż jedna kobieta, Józefa Błachowska ze Złoczewa, została postrzelona w rękę. Kiedy zaczęła krzyczeć, jeden z żołnierzy niemieckich siłą wepchnął ją żywcem do palącego się domu. Spaliła się tam żywcem. Nadmieniam, że żołnierze niemieccy strzelali nie tylko do uciekinierów, o których zeznałam wyżej, ale do każdego, kogo zobaczyli na drodze, ulicy czy na podwórkach. Strzelanina ta trwała aż do wieczora. Dopiero wieczorem Z zbierano rannych i zabitych, ja przy tym pomagałam, gdzie trzeba było pomóc. Po zebraniu m rannych na terenie miasta pozostało około 200 ciał osób zabitych. Wśród zabitych byli zarówno Polacy, jak i Żydzi, kobiety, mężczyźni i dzieci. Żołnierze niemieccy część zwłok osób zabitych wrzucili do płonących domów, część zaś została zakopana. [...] Tego dnia Niemcy spalili 80% budynków w Złoczewie. Pożary trwały przez kilka dni."

Dramatyczna relacja ze Złotczewa jest tylko przykładem bezwzględności i okropności jakich dokonywała armia Niemiecka w Polsce i całej Europie.Mord w Ciepielowie:


"O świcie 8 września 1939 pod Ciepielowem koło Zwolenia oddziałom niemieckiego III batalionu zmotoryzowanego 15. pp, idącym w szpicy nacierającej z Lipska na Zwoleń 29. dywizji zmotoryzowanej, zagrodził drogę I batalion 74. pp z Lublińca, dowodzony przez mjr. Józefa Pelca. Doszło do walki, w której straty poniosły obie strony, a szalę zwycięstwa na stronę niemiecką przeważyło uderzenie czołgów. Opór polski ustał dopiero po wyczerpaniu amunicji. Niemcy wzięli około 450 jeńców, którym odebrali mundury, znaczki rozpoznawcze, dokumenty i 250 spośród nich rozstrzelali na miejscu. Pozostałych pognali pod konwojem szosą i puścili za nimi samochód pancerny, który po chwili otworzył ogień z karabinów maszynowych do idących jeńców. Wielu z nich - w tym kilku oficerów - zginęło. Łącznie zamordowano ponad 300 jeńców.
Mjr Pelc poległ na początku starcia, zaś jego zastępca, kpt. Cyruliński, w obliczu tragedii jaka spotkała powierzonych mu żołnierzy - popełnił samobójstwo..."

Zbrodnie ludobójstwa na obywatelach polskich popełniali także Sowieci. Liczy się ze zamordowali na ziemiach okupowanych przez siebie ok. 1 miliona polaków. W latach 1939-1940 z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej wywieziono na wschód, w ramach 4 deportacji ponad 1,8 miliona osób. Do tej liczby należy dodać 250 tys. jeńców wojennych i 150 tys. przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej oraz 250 tys. aresztowanych indywidualnie. W sumie w Łagrach na terenie ZSRR w nieludzkich warunkach przebywało blisko 1,7 miliona Polaków. Kilkanaście tysięcy Sowieci rozstrzelali w czasie ewakuacji Wilna, Lwowa oraz innych miast podczas ataku Niemieckiego na ZSRR w 1941 roku. W 1943 armia niemiecka odkryła w lesie Katyńskim zbiorowe mogiły żołnierzy. Jak wykazało później śledztwo, na bezpośredni rozkaz Stalina NKWD zamordowało 15 tysięcy polskich oficerów, policjantów, strażników granicznych i cywilów. Skrępowano im ręce, wykopano ogromne rowy a następnie strzałem w tył głowy zabijano. Żołnierze ci byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Były to naprawdę ciężkie czasy gdzie granice moralności zostały zatarte, a nienawiść i ideologie totalitarne zgotowały prawdziwe piekło mieszkańcom Europy.

Opracował Maarcinos
© 2004-2013   Portal Internetowy FkCoD.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione!
Nie odpowiadamy za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie!

Szanowani Państwo. Nasz serwis zapisuje na komputerze użytkownika pliki cookies. Potrzebne są one do prawidłowego działania serwisu. Ponadto pliki te są wykorzystywane w celach statystycznych oraz do obsługi systemu reklam w serwisie. Jeśli nie chcą Państwo, by pliki cookies zapisywały się na Państwa komputerze, należy zmienić domyślne ustawienia przeglądarki. Niestety nie gwarantujemy, że serwis będzie działać wtedy poprawnie. Więcej informacji tutaj.


Zdjęcia Portfolio || Tutoriale, porady


| Nasze serwisy |   | Reklama |   | Kontakt |