Facebook
Historia
      NASZE SERWISY:     | CALL OF DUTY |  | COMPANY OF HEROES |  | HISTORIA II WOJNY |  | PORTAL |

g WSTĘP g FORUM g REDAKCJA g KONTAKT g REKLAMA

g OPERACJA COMPASS g ATAK NA PEARL HARBOR g BITWA O STALINGRAD g OPERACJA MERKUR g MONTE CASSINO g NIJMEGEN g POINTE DU HOC g WZGÓRZE 400 g POWSTANIE WARSZAWSKIE g DYWIZJON 303


g POLSKA g ZSRR g USA g NIEMCY g WŁOCHY g WIELKA BRYTANIA g INNE


g CIEKAWOSTKI g KALENDARIUM g KSIĄŻKI g HOLOCAUST g CYTATY g ZBRODNIE WOJENNE g BILANS STRAT g NASTĘPSTWA II WŚ


g 56 PUŁK PIECHOTY S6M g 56 PUŁK PIECHOTY P20M

1939

1 września Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła sie 35 dniowa obrona kraju nazwana na świecie Kampanią Wrześniową, w Polsce używano określenia Wojna Obronna 1939. W dniach 9-22 września stoczono największą bitwe tej wojny, Bitwę nad Bzurą. 17 września Związek Radziecki wypełnił warunki paktu Ribbentrop-Molotow i dokonał agresji na Polskę. Na terytorium Rumuni, głównie dzięki spiskowej działalności dyplomaty francuskiego Leona Noela, zostały internowane władze II Rzeczypospolitej: Prezydent, premier i naczelny wódz. 27 września skapitulowała Warszawa. 30 września w Paryżu urząd prezydenta obiął Władysław Raczkiewicz, a premiera Władysław Sikorski. 8 i 12 października zgodnie z dekretami Hitlera część terytorium II RP zostało wcielone do III Rzeszy. Z pozostałych ziem Niemcy utworzyli Generalne Gubernatorstwo. 22 i 24 października na Kresach Wschodnich Sowieci zorganizowali wybory do zgromadzienia narodowego zachodniej Białorusi i Ukrainy. 1 i 2 listopada zapadły decyzje o wcieleniu tych ziem do ZSRR. 27 września powstała w kraju pierwsza organizacja konspiracyjna- Służba Zwycięstwu Polski. 13 listopada na jej miejsce premier powołał Związek Walki Zbrojnej (późniejsze AK). 30 listopada ZSRR zaatakowała Finlandię. Rozpoczęła się tzw. wojna zimowa. W kilku miastach polskich niemcy utworzyli zamknięte dzielnice dla Żydów-getta. Pierwsze getto powstało w Piotrkowie Trybunalskim.

1940

W styczniu w Paryżu powstała Rada Narodowa, namiastka polskiego parlamentu na emigracji. Jednocześnie rząd RP na uchodźctwie rozbudował struktury wojskowe. W marcu dzięki pomocy ze strony Niemiec zakończyła się Wojna Zimowa. Finlandia na rzecz ZSRR straciła obszar ok. 40 tys. km2. W kwietniu Niemcy dokonaly inwazji na Danię i Norwegię. W operacjach wojskowych pod Narwikiem uczestniczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. oraz okręty wojenne- Błyskawica,Burza i Grom. 10 maja Niemcy rozpoczęły ofensywę przeciwko Holandii, Belgii i Luksemburgowi. Oddziały francuskie i brytyjskie wkroczyły do Belgii. 13 maja wojskom pancernym Guderiana i Rommla udało się dokonać wyłomu w rejonie Sedanu i dotrzeć do wybrzeża morza Północnego. Od 28 maja do 4 czerwca Brytyjczycy ewakuowali większość swoich oddziałów z Dunkierki, jednak 150 tys. Francuzów zostało uwięzionych. 10 czerwca Włochy wypowiadają wojnę Francji i Wielkiej Brytanii.. Pod koniec czerwca terytorium Francji opuścili prezydent i rząd RP na uchodźctwie. Polakom udało się też ewakuować ok. 26 tys. żołnierzy. Między 8 sierpnia a 19 września Hitler probował zdobyć Wielką Brytanię. Dzięki sprawności dywizjonów myśliwskich (w tym sławnego 303 dywizjonu myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki) oraz sytemowi radiolokacji, lotnictwo brytyjskie zdobyło przewagę nad Niemcami. W śierpniu ZSRR dokonało aneksji trzech państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. 28 października Włochy rozpoczęły inwazje w Grecji. Na ziemiach Polskich Niemcy rozpoczęli budowanie pierwszych obozów koncentracyjnych oraz prowadzili szeroko zakrojone działania mające na celu wyeliminowanie Polskiej inteligencji. W czerwcu do Oświęcimia dotarł pierwszy transport więźniów.

1941

W marcu Erwin Rommel stojący na czele Africakorps, dotarł do Libii z zamiarem wspierania Włochów walczących z Brytyjczykami. W kwietniu Niemcy rozpoczęły wojnę przeciwko Jugosławi i Grecji. 13 kwietnia ZSRR i Japonia podpisły ukłąd o nieagresji. 22 czerwca Niemcy napadły na ZSRR (operacja Barbarossa). 30 lipca pod naciskiem premiera Wielkiej Brytani rząd RP podpisał ze Związkiem Radzieckim Pakt Sikorski-Majski. Na mocy ukłądu kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne, a ZSRR ogłosiło amnestię dla Polaków deportowanych na wschód w okresie 1939-1941. W ZSRR powstało Wojsko Polskie. Dowódcą armii został. Gen. Władysław Anders. Jednak nie można było doliczyć sie kilkudzieśięciu tysięcy oficerów, przetrzymywanych na wschodzie. Jak sie później okazało 15 tys, polskich żołnierzy zostało roztrzelanych przez NKWD w lesie Katyńskim. Od 16 listopada do 5 grudnia trwały zakończone odwrotem armii niemieckiej walki o Moskwę. 7 grudnia lotnictwo Japońskie dokonało ataku na Amerykańską baze wojskową w Pearl Harbor. 8 grudnia Japonia wypowiedziała USA wojnę, a w ślad za nią 11 grudnia zrobiły to Niemcy i Włochy.

1942

W styczniu pod przewodnictwem Reinharda Heydricha odbyła się konferencja w Wannsee pod Berlinem, gdzie zapadła decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii Żydowskiej". W lutym Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. 30 maja aby zachwiać morale Niemców, Churchill wydał rozkaz zbombardowania Kolonii. Do wykonania tego zadania przeznaczono 1000 samolotów. Japońska ofensywa posuwająca się w stronę archipelagu Hawaje została powstrzymana w wyniku bitwy morskiej o Midway (4 i 5 czerwca). W lipcu Niemcy rozpoczęli likwidowanie getta w Warszawie. W sierpniu ZSRR opuściła armia Gen.Andersa-łącznie ok. 115 tys. żołnierzy i cywilów. Wojska niemieckie zostały zatrzymane pod Stalingradem. W kraju AK rozpoczęła akcje "Wieniec". 2 Listopada brytyjska 8 armia dowodzona przez Gen. Bernarda L. Montgomery'ego "Monty" zatrzymała Niemców pod El-Alamajn. 8 listopada wojska USA wylądowały w Afryce Płn.

1943

2 lutego 6 armia Gen. von Paulusa poddała się Armi Czerownej pod Stalingradem. W wielkim stalingradzkim kotle śmierć ponisło 90 tys. Niemieckich żołnierzy w tym 80 generałów. Do niewoli dostało się 90 tys. ludzi z czego 40 tys. zginęło w drodze do obozów jenieckich. W Warszawie SS potrzebowałą blisko miesiąca by uporać sie z powstaniem w Gettcie Warszawskim. 13 kwietnia Niemcy oznajmili śiwatu że odkryli masowe groby w Katyniu. O tę zbrodnie oskarżyli NKWD. Rząd RP zwrócił sie do Czerwonego Kżyrza o wyjaśnienie tej sprawy. Stalin wykorzystał ów gest jako pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem RP w Londynie. W maju Africkorps skapitulowała w Tunezji. W czerwcu w ręce niemieckie wpadł Gen. Stefan "Grot" Rowecki, komendant Armi Krajowej. Niemcy poniesli kolejną klęskę pod Kurskiem. 4 lipca w katastrofie lotniczej ginie Władysław Sikorski. 10 lipca alianci wylądowali na Sycylii. Włosi podpisali rozejm, 20 listopada na terenie kraju AK przeprowadziło akcję "Burza".

1944

9 stycznia w odpowiedzi na powstanie komunistycznej Krajowej Rady Narodowej podziemie niepodległościowe powołało do życia Radę Jedności Narodowej z Kazimierzem Pużakiem na czele. 18 maja żołnierze II Korpusu zdobyli Monte Cassino. W czerwcu Alianci wylądowali w Normandii. 4 czerwca wojska sojusznicze wkroczyły do Rzymu. 12 czerwca Niemcy wysłały pierwsze rakiety V-1 na Londyn. 20 lipca w Wilczym Szańcu koło Kętrzyna dokonano nieudanego zamchu na Hitlera. 21 lipca w Moskwie Stalin powołał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. 1 sierpnia rozpoczęło sie w Warszawie powtanie. Żołnierze AK walczyli przez 63 dni. 16 grudnia, Hitler wypuścił kontrofensywę niemiecką w Ardenach.

1945

1 stycznia PKWN przeksztalcił się w Rząd Tymczasowy. 27 stycznia żołnierze Armi Czerwonej wyzwolili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, w którym Naziści zgładzili ponad milion osób. W dniach 4-12 lutego odbyła się konferencja w Jałcie. Bez udziału rządu RP, "wielka trójka" podjęła decyzje w sprawie Polski. W nocy z 13 na 14 lutego, posługując się strategią zastraszenia, lotnictwo Alianckie zrównało z ziemią Drezno (ok. 250 tys. ofiar). W lutym Amerykanie zajęli strategiczną wyspę Iwo-Jimę. 3 marca Alianci dotarli do Renu. W nocy z 27 na 28 marca Sowieci podstępie aresztowali kierwonictwo Polskiego Państwa Podziemnego. 2 kwietnia zmarł prezydent USA Franklin D. Roosevelt. W tym czasie Armia Czerwona wkroczyłą do Wiednia. 26 kwietnia rozpoczęła się konferencja w San Francisco. 28 kwietnia członkowie Włoskeigo Ruchu Oporu zamordowali Benito Mussoliniego. 30 kwietnia Hitler popełnił samobójstwo. 2 maja padł Berlin. 7 maja w Reims Niemcy podpisali kapitulację. Dokument ratyfikowano 8 maja w Berlinie. 5 czerwca mocarstwa podzieliły Niemcy na 4 strefy okupacyjne. 26 czerwca powstał ONZ. 17 lipca rozpoczęłą sie w poczdamie konferencja pokojowa. Aby przyspieszyc koniec wojny nowy prezydent USA Harry Truman podjął decyzję o użyciu broni jądrowej. 6 sierpnia Amerykanie zrzucili pierwszą bombe atomową na Hiroszimę. 9 sierpnia druga wybuchła nad Nagasaki. 13 sierpnia syjonistyczny kongres wezwał do utworzenia państwa Izrael. 2 września Japonia podpisała bezwarunkową kapitulację. Dobiegła końca najstraszliwsza z wojen, w której śmierć poniosło ok. 60 milionów osób.
© 2004-2013   Portal Internetowy FkCoD.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione!
Nie odpowiadamy za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie!

Szanowani Państwo. Nasz serwis zapisuje na komputerze użytkownika pliki cookies. Potrzebne są one do prawidłowego działania serwisu. Ponadto pliki te są wykorzystywane w celach statystycznych oraz do obsługi systemu reklam w serwisie. Jeśli nie chcą Państwo, by pliki cookies zapisywały się na Państwa komputerze, należy zmienić domyślne ustawienia przeglądarki. Niestety nie gwarantujemy, że serwis będzie działać wtedy poprawnie. Więcej informacji tutaj.


Zdjęcia Portfolio || Tutoriale, porady


| Nasze serwisy |   | Reklama |   | Kontakt |