Facebook
Historia
      NASZE SERWISY:     | CALL OF DUTY |  | COMPANY OF HEROES |  | HISTORIA II WOJNY |  | PORTAL |

g WSTĘP g FORUM g REDAKCJA g KONTAKT g REKLAMA

g OPERACJA COMPASS g ATAK NA PEARL HARBOR g BITWA O STALINGRAD g OPERACJA MERKUR g MONTE CASSINO g NIJMEGEN g POINTE DU HOC g WZGÓRZE 400 g POWSTANIE WARSZAWSKIE g DYWIZJON 303


g POLSKA g ZSRR g USA g NIEMCY g WŁOCHY g WIELKA BRYTANIA g INNE


g CIEKAWOSTKI g KALENDARIUM g KSIĄŻKI g HOLOCAUST g CYTATY g ZBRODNIE WOJENNE g BILANS STRAT g NASTĘPSTWA II WŚ


g 56 PUŁK PIECHOTY S6M g 56 PUŁK PIECHOTY P20MSir Winston Leonard Spencer Churchill (ur. 30 listopada 1874 r. w Woodstock, zm. 24 stycznia 1965 r. w Londynie) - sir, brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii, mąż stanu, pisarz. Uważany za jednego z najważniejszych polityków XX wieku. Uczył się w Harrow School. Po raz pierwszy dał się poznać jako korespondent wojenny podczas wojny burskiej. Wzięty do niewoli w brawurowy sposób zbiegł. Później rozpoczął karierę polityczną - był członkiem Izby Gmin w latach 1901-1922 oraz 1924-1964. Od 1924 roku związany z Partią Konserwatywną. Jego początkowa kariera polityczna była bezbarwna, co więcej okazał się wojskowym i politycznym architektem katastrofalnej bitwy pod Gallipoli, która zyskała mu przydomek "rzeźnika z Gallipoli". Wielokrotnie był ministrem wojny i lotnictwa oraz skarbu. W latach 1911-1915 i 1939-1940 pełnił urząd Pierwszego Lorda Admiralicji. W okresie przedwojennym krytykował ugodową politykę Neville'a Chamberlaina wobec hitlerowskich Niemiec. W latach II wojny swiatowej premier (po rezygnacji Chamberlaina w maju 1940 roku) oraz szef gabinetu wojennego (1940-1945). Jako uczestnik konferencji w Teheranie, Jałcie i w Poczdamie był jednym z głównych twórców po-jałtańskiego porządku w Europie. Konferencja poczdamska trwała od 17 lipca do 2 sierpnia 1945. W jej trakcie 28 lipca Clement Attlee wygrał wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii i zastąpił Churchilla na stanowisku szefa rządu. W latach 1951-1955 Winston Churchill szef rządu brytyjskiego. Stał się autorem rozpowszechnionego terminu "żelazna kurtyna" (ang. the Iron Curtain), jak również cytatu dotyczącego konieczności wysiłku wojennego w czasie II wojny światowej krew, pot i łzy (ang. I have nothing to offer but blood, toil, tears, and sweat). W roku 1953 został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za "mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości". Powszechnie znany ze swojego zamiłowania do cygar i whisky. Zmarł z powodu udaru mózgu, został pochowany w Katedrze św. Pawła, w Londynie.
Bernard Law Montgomery (ur. 17 listopada 1887 w Londynie, zm. 24 marca 1976) - marszałek brytyjski. Wziął udział w I wojnie światowej, walczył między innymi pod Ypres w 1914 roku oraz pod Sommą. Swój szlak bojowy w czasie II wojny światowej rozpoczął od kampanii francuskiej 1940 roku. Dowodząc 2 Korpusem brytyjskim skutecznie bronił Dunkierkę, dzięki czemu możliwa była ewakuacja żołnierzy alianckich na Wyspy Brytyjskie. W 1942 roku został skierowany do Egiptu. Dowodząc 8 Armią skutecznie zahamował postępy niemieckiej Afrika Korps w kierunku Nilu. We wrześniu 1942 roku zatrzymał wojska dowodzone przez Rommla pod Alam el-Halfa, a listopadzie pobił go w drugiej bitwie pod El Alamein. Bitwa ta okazała się punktem zwrotnym w wojnie o panowanie w Afryce Północnej W 1943 Montgomery dowodził 8 Armią w inwazji Sycyli (Operacja Husky), a następnie kontynentalnej części Włoch. Wraz z gen. Eisenhowerem opracował plan lądowania aliantów w Normandii (Operacja Overlord). 6 czerwca 1944 roku dowodził inwazją na normandzkich plażach. W sierpniu 1944 został awansowany do stopnia marszałka. We wrześniu 1944 kierował zaplanowaną przez siebie i nieudaną operacją Market Garden. Swój szlak bojowy zakończył 2 maja 1945 roku nad Bałtykiem w Lütjenburgu. Karierę wojskową zakończył w 1958 piastując stanowisko zastępcy Naczelnego Dowódcy sił NATO. Marszałek Montgomery był kontrowersyjną postacią, a jego umięjetności dowódcze oceniane są bardzo rozbieżnie. Część historyków zwycięstwo pod El-Alamejn przypisuje w głównej mierze przewadze liczebnej sprzymierzonych, a nie jakości dowodzenia. Z kolei działania Montgomery'ego w Europie Zachodniej w 1944 roku spotykają się z krytyką części historyków wojskowości (zwłaszcza operacje Goodwood, Totalize i Market Garden).
© 2004-2013   Portal Internetowy FkCoD.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione!
Nie odpowiadamy za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie!

Szanowani Państwo. Nasz serwis zapisuje na komputerze użytkownika pliki cookies. Potrzebne są one do prawidłowego działania serwisu. Ponadto pliki te są wykorzystywane w celach statystycznych oraz do obsługi systemu reklam w serwisie. Jeśli nie chcą Państwo, by pliki cookies zapisywały się na Państwa komputerze, należy zmienić domyślne ustawienia przeglądarki. Niestety nie gwarantujemy, że serwis będzie działać wtedy poprawnie. Więcej informacji tutaj.


Zdjęcia Portfolio || Tutoriale, porady


| Nasze serwisy |   | Reklama |   | Kontakt |